Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 19, 2018 in Motoryzacja i transport |

Oglądanie używanego auta – na co zwrócić uwagę?

Oglądanie używanego auta – na co zwrócić uwagę?

Udało nam się w końcu dostać kredyt samochodowy, wybraliśmy nasz wymarzony pojazd i już chcemy go kupić. Ale to jeszcze nie wszystko! Zanim zdecydujemy się na kupno samochodu używanego, musimy koniecznie jechać go zobaczyć osobiście. Zdjęcia na stronie z ogłoszeniami mogą być piękne, ale na miejscu może się okazać, że samochód ledwo stoi. Co możemy zrobić, żeby się ustrzec przed kupnem wadliwego pojazdu?

Obejrzyj samochód osobiście

Na oglądanie pojazdu powinniśmy umówić się w miejscu publicznym. Czasem warto też przyjechać do właściciela pojazdu, żeby sprawdzić jak odpala się silnik, który się jeszcze nie rozgrzał. Bardzo ważne jest też to, żeby nie iść tam samemu. Powinniśmy zabrać ze sobą kogoś, kto spojrzy na pojazd na spokojnie i bez emocji. Dzięki temu może udać mu się wychwycić wady, których my nie zauważyliśmy przez to, że byliśmy zbyt podekscytowani faktem, że kupujemy samochód.

Nigdy nie bierz gotówki

Dlaczego? Przede wszystkim, to niebezpieczne i nigdy nie powinno się nosić przy sobie tak dużej ilości gotówki. Po drugie, jeśli już będziemy mieli przy sobie pieniądze, dużo łatwiej będzie nam kupić samochód pod wpływem chwili. Będziemy odczuwać silne emocje, a handlarz będzie próbował nas przekonać, że nie znajdziemy lepszego samochodu, niż ten, który on nam oferuje. W takiej sytuacji może się okazać, że będziemy chcieli od razu wręczyć mu pieniądze i odjechać naszym nowym samochodem. Zamiast tego, powinniśmy umówić się na drugi dzień, lub na za kilka dni. W ten sposób będziemy w stanie zastanowić się czy na pewno chcemy kupić dane auto. Nie warto wpłacać też zaliczek, bo może się okazać, że następnego dnia dany samochód będzie już sprzedany. Jeśli dane auto zostanie kupione przez kogoś innego w czasie, kiedy my zastanawialiśmy się czy na pewno je chcemy, nie powinniśmy się tym przejmować. Na rynku jest bardzo dużo pojazdów i z pewnością uda nam się znaleźć jakąś alternatywę.

Sprawdź dokumenty i stan techniczny pojazdu

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie czy auto ma wszystkie niezbędne dokumenty i czy są one aktualne. Ważne jest to czy dany sprzedawca faktycznie jest właścicielem pojazdu. Zawsze powinniśmy sprawdzić dokumenty nawet zanim jeszcze zajmiemy się oglądaniem auta pod względem technicznym. Kiedy będziemy pewni, że jest wszystko w porządku, możemy przejść do oglądania samego auta. Warto poświęcić na to dłuższą chwilę, żeby niczego nie przegapić. Jeśli teraz nie zauważymy wad, z pewnością zauważy je nasz mechanik na przeglądzie.