Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 19, 2018 in Motoryzacja i transport |

Koszt utrzymania samochodu

Koszt utrzymania samochodu

Wiele z nas marzy o tym, żeby kupić samochód, ale kiedy już się na to zdecydujemy, musimy wiedzieć, że jego cena jest dopiero początkiem wydatków, które nas czekają? Jaki jest koszt utrzymania samochodu? Tak naprawdę ciężko jest wykonać tu jakiekolwiek dokładne obliczenia, bo będą się one różnić w zależności od modelu. Niemniej jednak, są pewne koszty, na które wszyscy będziemy musieli być przygotowani. Jakie? I jak możemy w takiej sytuacji zadbać o nasze finanse?

Początkowe koszty

Zaraz po zakupieniu samochodu, będziemy musieli liczyć się z tym, że przyjdzie nam zapłacić ubezpieczenie. Czasem, kiedy kupujemy auto używane, może się okazać, że zostało ono już ubezpieczone, ale jeśli nie, musimy pamiętać, że do wyboru mamy samo OC lub OC i AC. Sama wersja podstawowa będzie nas kosztować 600-900 złotych, a kiedy postanowimy dołożyć do tego jakieś dodatki, może się okazać, że wyjdzie nas to nawet 2000 złotych. Musimy pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe.
Następnie będziemy musieli zapłacić podatek od wzbogacenia się, który będzie wynosił 2% wartości pojazdu. Tutaj wszystko zależy już od tego jakie auto kupiliśmy.
Później będziemy musieli zarejestrować samochód w wydziale komunikacji. Będziemy musieli zapłacić 180, 50 zł za taką usługę. Dodatkowo, jeśli nie ma potrzeby, żeby zmienić tablice rejestracyjne, cena zmniejszy się do 81 złotych. Za auto spoza Polski zapłacimy za to już 256 złotych.

Koszty naprawy

W koszt utrzymania samochodu wliczają się też naprawy, które będziemy musieli zrobić zaraz po zakupie. Nie mówimy tutaj na razie o tych, które będziemy musieli przeprowadzać w przypadku awarii. Po zakupie samochodu powinniśmy wymienić olej silnikowy oraz filtr oleju i powietrza. Ważne jest też to, żeby sprawdzić stan rozrządu oraz układu hamulcowego i zawieszenia. Cena takiej usługi będzie zależeć o mechanika oraz oczywiście od tego, czy wszystko okaże się sprawne. Niemniej jednak, minimalnie będziemy musieli zapłacić za całość 1000-1200 złotych.

Wymiana opon

Dwa razy w roku będziemy musieli wymienić opony w samochodzie. Zazwyczaj nie kosztuje to więcej, niż 100-200 złotych, ale ponownie, wszystko zależy od mechanika, do którego trafimy. Oprócz tego, opony należy wymieniać kiedy przejedziemy na nich 30 tysięcy kilometrów. Średnio taki dystans pokonuje się w 2 lata, ale oczywiście to zależy od tego jak dużo jeździmy samochodem. Takie opony będą nas kosztowały kolejne 1000 złotych, ale koszt ten rozłoży nam się w czasie.