Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 30, 2018 in Motoryzacja i transport |

Jak zmienić koła w samochodzie?

Jak zmienić koła w samochodzie?

Wulkanizacja ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o poprawne działanie samochodu. Często okazuje się, że zmianę opon możemy przeprowadzić sami, o ile mamy zestaw kół. Jednak nie wszyscy wiedzą jak to zrobić. Wystarczy stosować się do poniższego poradnika, aby zmiana opon w samochodzie poszła szybko i bezproblemowo.

Co będzie nam potrzebne?

Czego będziemy potrzebować, żeby zmienić opony w samochodzie? Tylko kilku rzeczy:
-klucz do kół,
-jakaś ściereczka do przetarcia kół,
-kreda do opisania opon,
-podnośnik,
-zestaw kół,
-druciana szczotka do oczyszczenia śrub w kołach,
-kołek, do podłożenia pod koło,
-smar, najlepiej w sprayu,
-rękawiczki, dzięki którym nie zrobimy sobie krzywdy i się nie ubrudzimy.
Jak widać, wcale nie potrzeba aż tak dużo rzeczy, żeby samodzielnie zmienić koła w samochodzie. Ale jak właściwie powinien wyglądać ten proces? To łatwiejsze, niż się wydaje!

Jak zmienić koła?

Musimy zacząć od postawienia samochodu na płaskim podłożu i zaciągnięcia hamulca ręcznego. Teraz bezpiecznie możemy przejść do zmiany kół. Będziemy musieli odkręcić koło i spryskać je smarem. Później należy oczyścić śruby za pomogą drucianej szczotki. Następnie przykręcamy nowe koło i dokręcamy dokładnie czyste śruby. Musimy pamiętać o tym, żeby bardzo dokładnie je przykręcić, żeby w samochodzie było bezpiecznie. To samo musimy zrobić z każdym kołem, aż wszystkie opony zostaną zmienione. Na koniec warto przejść się jeszcze raz wokół auta i sprawdzić czy wszystko zostało porządnie przykręcone. To najważniejsza część całego procesu, bo jeśli któreś z kół nie zostało porządnie dokręcone, może się okazać, że odkręci się ono w czasie jazdy, co spowoduje niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego tak ważne jest to, żeby przejść się jeszcze raz i sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Samodzielnie czy u mechanika?

Jeśli nie czujemy się pewnie w zmienianiu opon, możemy zlecić to zadanie mechanikowi. Będzie nas to więcej kosztować, ale za to będziemy mogli mieć pewność, że zostało to zrobione poważne. Niemniej jednak, zmiana opon jest czynnością, którą musimy wykonywać dwa razy w roku, więc bez wątpienia warto nauczyć się robić to samodzielnie. Dzięki temu będziemy mogli oszczędzić sporo pieniędzy. Z resztą takie samodzielne dokonywanie napraw w samochodzie daje sporo satysfakcji. Co więcej, jeśli się tego nauczymy, będziemy mogli sami zmienić pojedynczą oponę, kiedy złapiemy gumę na trasie. Wezwanie pomocy w takiej sytuacji może być bardzo kosztowne.