Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 30, 2019 in Motoryzacja i transport |

Jakie samochody kochają Polacy – czyli, które samochody się najlepiej sprzedają?

Jakie samochody kochają Polacy – czyli, które samochody się najlepiej sprzedają?

Co roku publikowany jest raport dotyczący sprzedaży samochodów w Polsce. Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR publikuje takie raporty z podziałem na klientów instytucjonalnych i indywidulanych. Jakie więc auta wybiera statystyczny Polak?

Krajowa czołówka

W porównaniu z ubiegłym rokiem pierwsze miejsce uległo zmianie. Obecnie to nie Skoda Fabia, a Toyota Yaris jest ulubionym autem Polaków. Co ciekawe jest to marka, której auta są najczęściej kupowane zarówno nowe jak i używane. Jednak dlaczego? Na co patrzą Polscy przy wyborze samochodu?

Przejrzyste ogłoszenia

Sprzedaż samochodu najczęściej odbywa się poprzez umieszczenie ogłoszenie w Internecie, najczęściej na jednym z popularnych portali sprzedażowych. Oprócz ładnych, wyraźnych zdjęć, nie mniej ważne są informacje o sprzedawanym aucie. Dla Polaka ważne jest pochodzenie, wiek oraz przebieg. Czym więcej wiemy o danym samochodzie tym lepiej. Informowanie o wadach samochodu, przed zakupem powoduje wzrost zaufania.

Jazda próbna jest niezbędna

Podanie nawet najbardziej szczegółowych informacji o aucie, zamieszczenie pięknych zdjęć nie da tego efektu, co jazda próbna. Klient może sam przekonać się o wartości i sprawności samochodu. Bardzo często zdarza się, że auto, które wydawało nam się wymarzone, traci swój czar, gdy usiądziemy za jego kierownicą. Bardzo często zdarza się również odwrotna sytuacja – na pozór przeciętne auto, rozkochuje nas po jeździe próbnej.

Uczciwa umowa

Umowa kupna-sprzedaży powinna być sporządzona na piśmie w dwóch egzemplarzach. Jest to warunek konieczny, by później wykonać niezbędne czynności urzędowe. W Internecie znajdziemy dużo wzorów prostych umów, z których możemy swobodnie skorzystać. W umowie powinny być zawarte informacje takie jak cena, dane obu stron zawierania transakcji czy numer VIN. Zapis w umowie, że nie w razie wykrycia wad, nie będziemy starali się o roszczenia nie ma sensu, gdyż nie ma to żadnej mocy prawnej. Nawet jeżeli coś takiego podpiszemy w dalszym ciągu mamy prawo dochodzić swoich roszczeń. Pamiętać należy, aby po zawarciu takiej umowy, w ciągu 14 dni od dnia zakupu należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. W tym celu trzeba się udać do właściwego dla nas urzędu skarbowego z dokumentami od auta i umową. Następnie wypełniamy deklarację PCC-2. Podatek nie jest stały i wynosi 2% wartości samochodu.