Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2019 in Motoryzacja i transport |

Wakacje z ukochanym czworonogiem? O czym należy pamiętać, zabierając swojego pupila w podróż?

Wakacje z ukochanym czworonogiem? O czym należy pamiętać, zabierając swojego pupila w podróż?

Zabierając swojego czworonoga w podróż, należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu. W zależności od rozmiarów i wagi zwierzęcia trzeba przewodzić zwierzę w inaczej. Warto zaznaczyć, że zwierzęta przewożone w bezpieczny sposób to gwarancja bezpieczeństwa innych podróżnych.

Prawo, a przewożenie zwierząt w samochodzie

Przepisy ruchu drogowego nie zawierają jednoznacznych regulacji, dotyczących zasady przewożenia zwierząt w samochodzie (dotyczy to przewozu, który nie jest w żaden sposób związany z działalnością transportową). W prawie znajdziemy zapis:
art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2013 r. poz. 856, z późn. zm.) „W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.”.
W związku z tym zwierzę powinno być traktowane jako „rzecz”.
Co więc prawo o ruchu drogowym mówi o przewodzie przedmiotów?
• Ładunek nie może utrudniać kierowania pojazdem
• Ładunek nie może w żaden sposób ograniczać widoczności drogi
• Przedmiot powinien być zabezpieczony przez zmianą położenia.

Kary

Z powyżej przedstawionych przepisów prawa, wyraźnie widać, że są one niejednoznaczne. Jednak, za nieprawidłowe przewożenie naszego pupila możemy być ukarani karą grzywny wynoszącą od 20 zł do 500 zł. Powyższe rozważania dotyczyły przewozu niekomercyjnego zwierząt jedynie na terenie Polski. Udając się do innego kraju, należy sprawdzić dokładnie przepisy obowiązujące w danym państwie. Zazwyczaj w UE podróżujący z nami kot i pies, powinny mieć wyrobiony paszport. Dokument ten wystawia weterynarz. Zwierzę powinno mieć niezbędne szczepienia oraz mikrochip. W części państw zwierzęta powinny przewożone być w klatach lub specjalnych transporterach.

Przerwa w podróży

Zarówno my jak i pupile potrzebujemy przerw w kilkugodzinnej podróży. Nie zapominajmy, aby na postoju dać czworonogowi wodę. Jest to niezbędne szczególnie podczas upalnych dni. Odwodnienie to poważny problem, który może się pojawić. Nie zostawiajmy psa samego w aucie. Jeżeli, zaistnieje już taka potrzeba, auto zaparkujmy w cieniu i zostawmy uchylone szyby, by miał dostęp do świeżego powietrza i chłodu. Dajmy im kilka chwil na krótki spacer i toaletę. Jeżeli wiemy, że nasz pupil źle znosi podróż, wybierzmy się do weterynarza przez wyjazdem. Na pewno przepisze naszemu czworonogowi leki, które pomogą mu znieść podróż w spokoju.