Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 21, 2021 in Motoryzacja i transport |

Motoryzacja samochodowa

Motoryzacja samochodowa

Od zawsze spotykaliśmy się ze stwierdzeniem, że motoryzacja jest dziedziną mężczyzn. Okazuje się bowiem, że jest to nie do końca stwierdzenie prawdziwe. Kobiety bowiem coraz częściej interesują się motoryzacją, a przede wszystkim samochodami osobowymi czy sportowymi. Technologia idzie do przodu bardzo szybko, a zaobserwować zmiany możemy dosłownie w każdym aspekcie życia codziennego. Starsze typy samochodów miały bardzo proste przeznaczenie – samochód miał jeździć i to było praktycznie wszystko, do czego był przeznaczony. W dzisiejszych czasach, mimo że przeznaczenie samochodów się nie zmieniło, mają one przytłaczające ilości funkcji. Rozwój technologiczny dotyka wszelkie dziedziny motoryzacyjne, a podległe temu rozwojowi samochody oferują kierowcom i pasażerom coraz większą wygodę podczas podróżowania.

Zaczynając od pierwszych zmian jakimi były radia, kończąc na najnowszych systemach informatycznych stosowanych w samochodach – najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym w samochodzie jest system Android, który kiedyś przeznaczony był przede wszystkim do obsługi smartfonów, telefonów dotykowych. Mimo wszystko, możemy stwierdzić że termin system operacyjny dla wielu ludzi nadal jest terminem obcym. Czym więc jest system operacyjny w samochodach i co może nam zaoferować? Przede wszystkim, dzięki zainstalowanemu systemowi operacyjnemu, możemy kontrolować większość rzeczy w samochodzie za pomocą małego monitora, który umieszczony jest zazwyczaj na poziomie kierownicy, między siedzeniem kierowcy, a przednim siedzeniem pasażera. Najnowsze systemy operacyjne pozwalają nam na bieżące monitorowanie stanu płynów w samochodzie, jak i również kontrolują jego spalanie, wyświetlając odpowiednie liczby w konkretnych, przeznaczonych do tego miejscach. Ponadto, na monitorze możemy wyświetlać najróżniejsze rzeczy. Przeglądać możemy facebook’a, odtwarzać najróżniejsze filmy podczas podróży, odtwarzać muzykę bądź korzystać z nawigacji. Dzięki systemowi Android, nasz samochód może połączyć się z Internetem, przez co wszelkie wyżej wymienione funkcje mogą być stosowane. Połączenie z Internetem możemy zapewnić sobie chociażby dzięki funkcji “router” w naszym telefonie komórkowym. Nowsze wersje samochodów oferują swój własny Internet – dzięki współpracom na linii telefonie komórkowe – samochody, sieci komórkowe oferują dostęp do ich usług za pośrednictwem konkretnego modelu samochodu oraz konkretnej jego marki.

Bez dwóch zdań, motoryzacja jest jedną z najprężniej i najszybciej rozwijających się pod kątem technologicznych dziedzin. Nowe pomysły wprowadzane do samochodów mają na celu ułatwienie jazdy, jak i podwyższenie jej komfortu. Dzięki wolnemu rynkowi, dynamika rozwoju jest jeszcze większa, a nastawiona jest ona przede wszystkim na klienta, gdyż jak dobrze wiemy, na wolnym rynku to właśnie klient jest najważniejszy, a firmy toczą o niego walki. Kto wie, może w przyszłości rzeczywiście doczekamy się latających samochodów, o których myśleliśmy jeszcze jako dzieci.