Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2020 in Motoryzacja i transport |

Co warto wiedzieć o przesyłkach paletowych?

Co warto wiedzieć o przesyłkach paletowych?

Z roku na rok kurierzy coraz częściej decydują się na realizację zamówień powiązanych z wszelkiego rodzaju towarami, które pakowane są na palety. Silna konkurencja w tej dziedzinie transportu skutkuje stopniowym znoszeniem ograniczeń odnośnie do przesyłek. Od pewnego czasu wymagania nie skupiają się na lekkich paczkach, które charakteryzują się regularnymi kształtami czy wymiarami. Bez większego problemu możemy zamówić kuriera, który zajmie się wysłaniem naszej palety. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, które cechuje się mniejszym czasem załadunku oraz pozwala na wielokrotne wykorzystywanie. Co warto wiedzieć na ten temat?

Paleta standardowa a niestandardowa

Dokładnie tak samo, jak każda paczka, która jest wysyłana w kartonie czy kopercie, paleta również jest klasyfikowana jako niestandardową lub standardową. To drugie rozwiązanie, kiedy mamy do czynienia z przesyłem w Polsce nie może przekroczyć wagi 700 kilogramów. W przypadku, gdy wysyłka jest zagraniczna, to jej wymiary powinny wynosić 70 cm x 120 cm. Wszelkie przedmioty, jakie wyjdą poza naszą paletę, zostaną określona jako tak zwane niestandardowe. Koszta wysyłki są bardzo różne. Największy wpływ na nie ma oczywiście waga, wielkość, a także lokalizacja.

Nadanie palety

Obecnie zamówienia kuriera to bardzo proste zadanie, które możemy wykonać nawet za pomocą stosownego formularza internetowego. Adres, jaki w nim podamy, zobowiąże kuriera do odebrania spod niego palety oraz zapakowania go do swojego samochodu. Dla nas, czyli konsumentów jest to naprawdę bardzo korzystne oraz wygodne rozwiązanie. Zanim złożymy zamówienie, warto porównać oferty konkurencyjnych firm. Dzięki takiemu działaniu będziemy mogli być pewni, że nie przepłacamy, a to przecież dla każdego jest bardzo istotne. Nie możemy także zapomnieć, że to nadawcy zobowiązany jest do bezpiecznego zapakowania danej planety. Zadaniem kuriera jest sam transport, a to my mamy dopilnować, aby produkt, jak i cała konstrukcji były odpowiednio zabezpieczone. Najbezpieczniejszym, a co za tym idzie najpopularniejszym sposobem pakowanie towarów na paletę, jest tak zwany sposób na murarza. Na czym polega? Opiera się on na podstawie układania towaru w taki sposób, jak murarz układa cegły. Dzięki takiemu działaniu przedmioty będą leżały do siebie prostopadle. Warto również zadbać, aby ładunek był płaski oraz zwarty. Może być w tym pomocna taśma lub elastyczna folia.

Cenniki w Polsce – jaka firma?

Ceny za wysyłkę palet są niezwykle ruchome i z dnia na dzień ulegają zmianie, jednak orientacyjne koszta za wysyłkę standardową oscylują w granicach 150 złotych za paletę, która waży nie więcej niż 200 kilogramów. W przypadku, gdy ciężar zostanie przekroczony, jednak o nie więcej niż 100 kilogramów będziemy musieli liczyć się z kosztem około 200 złotych. Z ponadprogramowymi opłatami będziemy również musieli się zmierzyć, gdy:

Kurier będzie czekał zbyt długo na nadanie czy doręczenie danej przesyłki;
Doszło do zmiany adresu przesyłki;
Odbiorca postanowił zwrócić paletę do nadawcy;
Zleceniodawca chce, aby konkretna paleta została zabezpieczona w szczególny sposób;
Klient chce, aby przed dostarczeniem paczki zostało wysłane do niego powiadomienie;
List przewozowy został nadany w nieodpowiedni sposób.
Wysyłki zagraniczne

W przypadku zagranicznej wysyłki również będziemy musieli liczyć się z kosztem około 150 złotych, jednak w przypadku palety ważącej zaledwie 100 kilogramów. Czas dostawy prawdopodobnie będzie oscylował między dwoma a pięcioma dniami. Najniższe koszta oraz najszybszy transport odnosi się do Czech czy Niemców. Znacznie dłużej będzie trwała podróż paczki do Rosji, chociażby ze względu na procedury celne. Portugalia, Szwecja, Grecja, Bułgaria czy Macedonia to kraje, do których paczki docierają po kilku dniach. Warto jednak wspomnieć, że większość firm kurierskich oferuje swoim klientom nadanie palety w tak zwanym ekspresowym trybie, który może obejmować czas nawet 24 godzin. Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, należy sprawdzić, czy konkretna lokalizacja wchodzi w skład obszaru objętego taką opcją.