Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 5, 2020 in Motoryzacja i transport |

Zakup używanego auta-kilka wskazówek

Zakup używanego auta-kilka wskazówek

Kupno używanego samochodu zawsze przysparza wiele stresów. Poszukiwanie auta warto rozpocząć od określenie budżetu oraz określenia celu zakupu. Dobrze zastanowić się nad przeznaczenie samochodu. Pozwoli to wybrać odpowiedni model oraz rodzaj paliwa. Gdy auto będzie wykorzystywane jako środek transportu do pracy warto wybrać samochód z instalacją Lpg. Paliwo to generuje stosunkowo niskie koszty przejazdu w porównaniu do benzyny czy tzw. diesla. Dla większej rodziny lepszy będzie minivan lub auto zarejestrowane na 7 miejsc. Jeśli będzie potrzebny duży bagażnik odpowiedni będzie samochód typu kombi.

 

Po wybierze konkretnego modelu warto zapytać znajomych, którzy mają już taki model auta lub poczytać na jego temat na formach motoryzacyjnych, poznać fabryczne usterki samochodu.
Planując budżet zakupu samochodu starszego niż 5 lat warto uwzględnić w tych kalkulacjach zakup ubezpieczenia, koszt wymiany oleju w silniku oraz pasku rozrządu. Jest to tzw. zestaw startowy.
Przeszukując liczne strony z ogłoszeniami sprzedaży samochodów warto skorzystać z kryterium wyszukiwania oraz przedziału cenowego. W ten sposób liczba wyświetleń będzie mniejsza. W przypadku zakupu samochodu starszego niż 5 lat warto wybrać oferty znajdujące się w niedalekiej okolicy. Pomocne w tym przypadku będą lokalne serwisy ogłoszeniowe. Wyjazd po samochód na drugi koniec Polski wygeneruje tylko dodatkowe, niepotrzebne koszty oraz stratę czasu. Warto również wybrać samochód, który jest w ręku jednego właściciela od lat. Auto jest zarejestrowane na sprzedawcę. Samochód, który ma kilka umów, jest w posiadaniu kilka miesięcy powinien nas zastanowić. Z jakichś powodów poprzedni właściciel nie chcieli go zatrzymać. Często bywa tak, takie auta są kupowane remontowane “pod sprzedaż” przez handlarzy, a jego faktyczne, poważne usterki wychodzą po czasie. Przeglądając ogłoszenia najczęściej zwracamy uwagę na zdjęcia. Warto jednak zwrócić uwagę czy w tle nie ma innych pojazdów lub czy w opcji ogłoszenia nie ma innych ofert sprzedaży samochodu. Poza tym, im starannie przygotowane ogłoszenie, tym większa pewność, że mamy do czynienia z handlarzem. Osoby prywatne nieczęsto sprzedają samochody, dlatego treść ogłoszenia jest krótka, zawierająca najważniejsze informacje oraz prośbę o kontakt telefoniczny. “Zdemaskać” handlarza można dzwoniąc z zapytaniem czy auto jest aktualne. Jeśli w odpowiedzi słyszymy ” które?” -wniosek nasuwa się sam.

Jeśli chodzi o kupno samochodu warto zachować spokój, obejrzeć kilka samochodów dziennie i porównać je. Sprawdzając samochód warto wykonać jazdę próbną, posłuchać silnika, zawieszenia, obejrzeć czy nie palą się niepotrzebne kontrolki oraz wizualny stan samochodu tzw. “blachy”. Takiej oceny może dokonać każdy. Jeśli nie jesteśmy fachowcami w dziedzinie mechanizacji warto stan auta zweryfikować na stacji kontroli pojazdów.
Przed zakupem należy sprawdzić czy dokumenty są kompletne: samochód sprowadzony z zagranicy ma wydaną kartę pojazdu, auto ma ważny przegląd i ubezpieczenie OC oraz czy dane w dokumentach są zgodne (w dowód rejestracyjny jest “wbity” hak lub instalacja gazowa).

Decydując się na zakup warto wpisać faktyczną kwotę zakupu. Mimo, że od tej kwoty trzeba będzie odprowadzić podatek do urzędu skarbowego. Pozwoli to odzyskać pieniądze, gdy sprzedawca okaże się oszustem.
Przytoczone powyżej wskazówki z pewnością będą pomocne przy zakupie samochodu. Jednak trzeba sobie zdać sprawę, że jest to temat bardziej skaplikowany i złożony. Woele czynników wpływa na wartość auta. Samochody są użytkowane z różny sposób, w różnym stopniu się zużywają. Nawet osoba specjalizująca się w mechanice samochodowej niekiedy nie są w stanie ocenić wszystkich wad (nie ma specjalisty od wszystkich modeli samochodów). Tym bardziej jest to trudne, że kreatywność sprzedawców jest coraz większa. Ale nie należy się poddawać. Warto również założyć, że używany samochód nie będzie idealny i warto założyć, że będzie potrzebował napraw