Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 22, 2018 in Motoryzacja i transport |

Jak zacząć jeździć autem ?

Jak zacząć jeździć autem ?

Początki kierowcy

Każdy kierowca zanim zostanie kierowcą musi zdać egzaminy państwowe uprawniającego do kierowania pojazdami. Składają się z dwóch części. Pierwsza dotyczy przepisów teoretycznych, a druga to poruszanie się po mieście. Egzaminy teoretyczne sprawdzają wiedzę z przepisów drogowych, jak i zagadnień związanych z ruchem drogowym. Praktyka w głównej mierze opiera się na zachowaniu na drodze, umiejętności zastosowania przepisów w praktyce oraz umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.

Co musimy spełnić aby zacząć kursy

Aby jednak w ogóle podejść do tych egzaminów konieczne jest odbycie kursu na prawo jazdy. Nauka jazdy ma za zadanie zaznajomić nas z przepisami oraz nauczyć prowadzenia pojazdu. Na tych kursach niezależnie czy mieliście styczność z samochodami nauczycie się wszystkiego od podstaw oraz zdobędziecie wiedzę potrzebną za kółkiem. Pierwszy warunek który musicie spełnić to wiek który należy mieć ukończony w zależności od kategorii prawa jazdy. Przykładowo dla kategorii B 118 lat. Kolejna ważna kwestia to zaświadczenie lekarskie. Osoba która chce zostać kierowcą, nie może mieć żadnych przeciwwskazań zdrowotnych oraz nie może chorować na choroby które uniemożliwiałyby prowadzenie pojazdu. Po badaniach przyszła pora na tworzenie profilu kierowcy. Jest to dokument który znajduje się starostwie. Do jego złożenia potrzebujemy zdjęcia jak do dowodu osobistego. Po zrobieniu takiego profilu możemy przystąpić do kursu na prawo jazdy.

Prawko na motocykl

W polskim prawie występuje kilkanaście kategorii praw jazdy. Porozmawiajmy o tych które dotyczą motocykli. Pierwsza kategoria to AM, przeznaczona jest na pojazdy dwu lub trójkołowy których pojemność skokowa przekracza 50 cm3. Wymagany wiek do zrobienia tej kategorii to 14 lat. Kolejna to A1, dotyczy ona motocykli o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm3. Można ją zrobić w wieku 16 lat. Kategoria A2 dotyczy motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Wymagany wiek na zrobienie tej kategorii to 18 lat. Kolejna kategoria dotycząca motocykli to A. Można ją zrobić w wieku 24 lat lub 20, jeśli posiadamy kategorię A2 od co najmniej dwóch lat. Jest ona na motocykle o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3.

Występują również kategorie na samochody osobowe, samochody osobowe z przyczepką, samochody dostawcze, samochody ciężarowe, zespoły pojazdów oraz ciągniki. Nauka jazdy na każdą z tych kategorii wygląda nieco inaczej, a umiejętności które na będziemy mogą bardzo się od siebie różnić. Jeśli jednak chcemy to bez problemu zrobimy każdą z nich.