Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 19, 2019 in Motoryzacja i transport |

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu – na co zwrócić uwagę?

Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu – na co zwrócić uwagę?

Zanim kupimy samochód używany, powinniśmy sprawdzić jego stan techniczny. W ten sposób uda nam się ograniczyć koszty napraw, które potrafią być naprawdę wysokie. Będzie nam do tego potrzebny dobry warsztat samochodowy z zaufanym mechanikiem, który uczciwie powie nam co jest nie tak z danym pojazdem. Jak to zrobić?

Zawsze sprawdzaj stan techniczny pojazdu

Mitem jest to, że musimy znać się na samochodach, żeby dowiedzieć się czy dane auto ma jakieś defekty. Wystarczy, że znajdziemy odpowiedni warszat samochodowy, którego pracownicy zrobią to za nas. Najlepszym wyborem będzie pójście do Autoryzowanej Stacji Obsługi, gdzie możemy mieć pewność, ze mechanicy będą kompetentni i powiedzą nam prawdę. Dobrze będzie też udać się do warsztatu, który specjalizuje się w danej marce. W ten sposób będziemy mieć pewność, że osoby sprawdzające nasz pojazd znają się na rzeczy.

Jazda próbna

O ile mechanika jest bardzo ważna, równie istotne jest to czy dobrze nam się jeździ danym autem. Dlatego jeśli jest taka możliwość, powinniśmy przeprowadzić jazdę próbą. Ważne jednak jest to, że nie każdy sprzedawca zgodzi się na takie rozwiązanie. W takiej sytuacji możemy poprosić go o przewiezienie nas danym samochodem i sprawdzenie czy wszystko działa jak należy z siedzenia pasażera. Na co powinniśmy zwrócić uwagę jadąc takim autem? Przede wszystkim warto patrzeć na kontrolki. Jeśli któraś z nich się świeci, może to oznaczać, że auto ma jakieś wady. Musimy jednak pamiętać, że wielu nieuczciwych handlarzy sprzedających starsze auta wykręca żarówki w desce rozdzielczej, żeby nie było widać, że dana kontrolka się pali. Warto też zwrócić uwagę na pracę silnika i to, co dzieje się z kierownicą. Kierowca powinien być w stanie utrzymać kierunek jazdy bez większego problemu, nawet jeśli droga nie jest równa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważny jest stan opon, bo jeśli będziemy musieli je od razu wymienić, może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, które wcale nie są małe. Warto też zapytać o to, czy samochód nie brał udziału w jakimś poważnym wypadku. Możliwe, że właściciel będzie chciał to przed nami ukryć, ale dokładne oględziny pojazdu powinny rozwiązać problem. Powinniśmy też sprawdzić czy nic w samochodzie nie przecieka, szczególnie silnik oraz układ napędowy. Ważne będzie też przejście diagnostyki pod kątem sprawdzenia hamulców, zawieszenia oraz układu kierowniczego. Dopiero sprawdzając to wszystko będziemy mogli mieć pewność, że dane auto jest w porządku.