Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 12, 2018 in Motoryzacja i transport |

Odpowiednia temperatura w aucie to podstawa.

Odpowiednia temperatura w aucie to podstawa.

Każdy z nas nie przepada za jazdę w upalne dni kiedy na dworze jest gorąco a samochody nagrzewają się do czerwoności. Jest to szczególnie uciążliwe Jeśli nasz samochód nie posiada klimatyzacji. Konieczne jest wtedy otworzenie okna i próba ratunku przed gorącem. Problem braku klimatyzacji odczuwalny jest głównie w starszych samochodach. Wszystkie nowsze modele rocznikami 2000 posiadają w standardzie tego typu urządzenie.

Rodzaje klimatyzacji

Wyróżniamy dwa rodzaje klimatyzacji. Pierwsza z nich to klimatyzacja manualna. Tutaj kierowca jak i pasażerowie ustawiają temperatura klimatyzacji oraz prędkość nawiewu za pomocą specjalnego pokrętła. Klimatyzacja automatycznych to my decydujemy Jaką temperaturę ustawiamy za pomocą specjalnego panelu. Klimatyzacje tego typu wyposażone są również system automatyczny który będzie dobierał temperaturę w samochodzie według schematów klimatyzacji. Zaletą tego rozwiązania jest to że niezależnie od warunków atmosferycznych utrzymujemy w samochodzie taką samą temperaturę.

Jak konserwować

Klimatyzacja aby dobrze działała powinna być odpowiednio konserwowana i naprawiana. Zazwyczaj przyczyną nieprawidłowego działania klimatyzacji są uszkodzenia mechaniczne. Może to być uszkodzony system elektryczny. Innym częstym problemem jest utrudniony przepływ powietrza. Dzieje się to na skutek zanieczyszczenia filtra kabinowego, skraplacza lub parownika. Klimatyzacje powinno się regularnie czyścić oraz wymieniać filtry kabinowe najlepiej co roku. Zanieczyszcza się on pyłkami, kurzem oraz wszelkimi innymi zanieczyszczeniami. Pod wpływem wilgoci pojawiają się również grzyby które utrudniają przepływ powietrza. Zanieczyszczenia filtra obciąża dmuchawę a to może w konsekwencji doprowadzić do przegrzania i uszkodzenia silnika dmuchawy. Regularnie powinno się kontrolować również krople wody spływające z parownika nie wydostają się na zewnątrz samochodu. Bardzo kosztowne oraz trudne w naprawie mogą być awarię systemu sterującego klimatyzacją. Dzieje się tak gdy któryś czujnik zostanie źle podłączony lub kilka z nich ulegnie uszkodzeniu przez co klimatyzacja nie będzie działała poprawnie oraz może ulec drogiej awarii. Bardzo ważne jest również uzupełnianie oleju w sprężarce w przypadku jego braku może dojść do zniszczenia sprężarki a to również będzie wiązało się z dużymi kosztami.

Wymieniając lub regenerując klimatyzację bardzo ważne jest aby korzystać z pomocy fachowców. Chodzi tu przecież o nasz samochód , dlatego nie warto oszczędzać aby później nie żałować.