Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 21, 2018 in Motoryzacja i transport |

Metody finansowania zakupu samochodu

Metody finansowania zakupu samochodu

Nie da się ukryć, że samochód to spory wydatek i naprawdę niewiele osób jest w stanie od tak kupić go za gotówkę. Niemniej jednak, wielu z nas marzy o tym, żeby mieć własny pojazd i w końcu przestać jeździć autobusami czy pociągami. W takiej sytuacji coraz częściej decydujemy się na kredyt samochodowy. Jednak czy to na pewno takie dobre rozwiązanie? I kto może na nim najwięcej zyskać?

Na czym polegają kredyty samochodowe?

Założenie jest bardzo proste: dostajemy pieniądze od razu, dzięki czemu możemy kupić nasze wymarzone auto, a później spłacamy zadłużenie przez kolejne lata (w zależności od umowy kredytowej). Dzięki temu jesteśmy w stanie bardzo szybko spełnić swoje marzenia, bez potrzeby poświęcania wielu miesięcy, lub nawet lat na oszczędzanie. Jednak nie jest tak, że to jest idealne rozwiązanie, bo oczywiście ma ono swoje minusy. Największym z nich bez wątpienia będą koszty, które będziemy musieli ponieść. Kredyty nie są tanie i musimy o tym pamiętać. Nigdy nie jest tak, że będziemy musieli oddać tylko to, co pożyczyliśmy. Zawsze będą jakieś odsetki czy inne dodatkowe koszty. W ten sposób bank zarabia na tym, że pożycza nam pieniądze. Co więcej, jest to zobowiązanie na wiele lat, a więc zanim się na nie zdecydujemy, powinniśmy poważnie zastanowić się, czy będziemy w stanie je spłacić. Nierozsądnym byłoby na przykład wzięcie kredytu w momencie, kiedy wiemy, że zaraz będziemy zmieniać pracę i nasze zatrudnienie nie będzie stabilne. Co jeśli okaże się, że proces poszukiwania nowego zajęcia trwa dłużej, niż planowaliśmy? Zostaniemy bez pieniędzy i nie będziemy w stanie zapłacić raty kredytu.

A więc czy warto?

Z pewnością, ale tylko wtedy, kiedy mamy stabilną sytuację finansową. Musimy pamiętać o tym, że będziemy musieli spłacać to zadłużenie przez dłuższy czas, a więc nie powinniśmy patrzeć tylko na to, że w danej chwili mamy pieniądze, bo szybko może się okazać, że za pół roku już ich nie będzie, a my wpadniemy w kłopoty. Wzięcie kredytu samochodowego oznacza tak naprawdę kupienie sobie czasu. Nie musimy spędzać długich miesięcy odkładając pieniądze, bo możemy mieć je już teraz. Dlatego wszystkie dodatkowe koszty możemy traktować jako opłatę za nasz czas. Wiadomo, że nie zawsze taka oferta będzie dla nas opłacalna, a więc warto przejrzeć ich kilka, żeby przekonać się, która z nich będzie najkorzystniejsza. W ten sposób będziemy w stanie wybrać kredyt samochodowy, dzięki któremu będziemy w stanie kupić nasz wymarzony samochód.