Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 12, 2019 in Nia samą motoryzacją |

Warzywa w przydomowym ogrodzie? Czemu nie!

Warzywa w przydomowym ogrodzie? Czemu nie!

Kolorowe rabatki z kwiatami, poletko warzyw – jeśli zawsze zazdrościłeś ich innym, też możesz je mieć. Wystarczy, że dysponujesz kawałkiem działki. Zorganizowanie na nim ogródka wcale nie będzie trudne, niezależnie od tego czy planujesz zasadzić w nim kwiaty, czy uprawiać np. marchewkę.

Najlepsze warzywa dla początkujących

Na początek przygody z domowym ogródkiem polecane jest uprawianie warzyw, które nie wymagają wiele czasu i zabiegów pielęgnacyjnych. Na pewno łatwo jest zacząć od sałaty, rukoli, koperku, wszelkich ziół, a także fasolki szparagowej, ogórków, rzodkiewki, czy dyni. Te warzywa wymagają naprawdę minimalnej uwagi, ograniczającej się do regularnego podlewania i co jakiś czas walki z narastającymi chwastami.

Inaczej sprawa wygląda już z popularną marchewką. To warzywo jest częstym celem ataków różnych szkodników, przez co może być trudne w uprawie. Nieco łatwiej jest już z pomidorami – jeśli twój ogród mieści się tylko na balkonie, zawsze możesz spróbować zasadzić pomidorki koktajlowe.

Warzywa nie tylko z nasion

Jeśli na sadzenie mamy czas dopiero w maju, lepiej wybrać w sklepie gotowe rozsady zamiast nasion. Aby szybciej wyrosły, można je przykrywać białą włókniną, specjalnie przeznaczoną dla warzyw, do kupienia w sklepach ogrodniczych. Sklepy ogrodnicze oferują zwykle rozsady takich warzyw jak brokuły, kalafiory, papryka, pomidory, ogórki oraz kapusty i sałaty.

Dowiedz się, które warzywa można sadzić obok siebie

Zanim rozplanujemy rozmieszczenie poszczególnych warzyw w ogródku, możemy zapoznać się z regułami ‘sąsiedztwa’ warzyw – niektóre z nich znacznie lepiej rosną w towarzystwie konkretnych gatunków, inne rodzaje roślin słabo ze sobą współgrają. Stosując te proste zasady można osiągnąć o wiele lepsze plony. Np. marchew dobrze czuje się obok pora, a pomidory lubią się z pietruszką. W internecie znajdziesz niejeden blog ogrodniczy – szukaj tam informacji o współrzędnej uprawie warzyw.