Umiejętności i chęci to klucz do sukcesu za kółkiem.
Prawo jazdy to dokument, który każdy wkraczających w dorosłość chciałby otrzymać jak najszybciej. Świadczy to o jego umiejętnościach, pokazuje że jest się dorosłym oraz umożliwia korzystanie z życia.
Kategorie na pojazdy czterokołowe i więcej
Popularna i najczęściej wydawana jest kategoria B. Upoważnia ona do jazdy pojazdami czterokołowymi których masa całkowita nie przekracza 3, 5 tony. Dodatkowo pojazd ten może poruszać się z przyczepką której masa nie przekracza 750 kg. Kategoria B + E to prawo jazdy które umożliwia poruszanie się zespołem pojazdów składający się z samochodu którego masa nie przekracza 3, 5 tony oraz przyczepki która jest rzeczywista masa nie przekracza rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego. Można ją zrobić nie ukończyły 18 lat. Kategoria C umożliwia kierowanie pojazdem samochodowym o masie całkowitej przekraczającej 3, 5 tony z wyjątkiem autobusu. Umożliwia ona kierowanie pojazdem wolnobieżnymi oraz ciągnikiem. Można gdy ukończyły 21 lat. Kategoria D umożliwia kierowanie pojazdem wolnobieżnym oraz ciągnikiem. Przystąpić do egzaminu państwowego na te kategorie można po ukończeniu 24 lat po prawidłowo zdanym egzaminie otrzymujemy uprawnienia które uprawniają nas do prowadzenia wszelkich autobusów. Kategoria T natomiast umożliwia prowadzenie ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego zespołu pojazdów składającego się z ciągnika oraz przyczep. Egzamin na te kategorie można zdawać w wieku 16 lat.
Co jest ważne przed nauką jazdy ?
Przed przystąpieniem do nauki jazdy musimy spełnić kilka istotnych kryteriów. Po pierwsze musimy mieć odpowiedni wiek do danej kategorii. Po drugie musimy otrzymać zaświadczenie od lekarza, które stwierdza czy możemy prowadzić pojazdy mechaniczne. Z tym zaświadczeniem oraz zdjęciem udajemy się do starostwa gdzie wyrabiany nam jest profil kierowcy. Po wykonaniu takiego profilu możemy zapisać się na kurs prawa jazdy.
Nauka jazdy krok po kroku
Aby przystąpić do jakiegokolwiek egzaminu państwowego musimy odbyć kurs na prawo jazdy który przygotuje nas do egzaminu teoretycznego jak i praktycznego. W jego skład chodzi określona liczba wykładów z teorii oraz jazdy pojazdem. Po ukończeniu odpowiedniej liczby i wykładów jazd możemy przystąpić do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tam po zdaniu odpowiednich egzaminów otrzymujemy zaświadczenie oraz mamy możliwość zgłoszenia możliwość zgłoszenia się do starostwa o wydanie prawa jazdy. Potem już tylko za kółko i w świat.
Najnowsze komentarze