Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 2, 2018 in Motoryzacja i transport |

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Każde dziecko powinno jeździć samochodem siedząc w specjalnym foteliku. Tylko w ten sposób maluch będzie mógł być bezpieczny w aucie, a w dodatku my nie będziemy musieli martwić się kosztownymi mandatami. Jaki fotelik będzie najbezpieczniejszy? Taki, który zostanie dobrany do konkretnego dziecka. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze fotelika samochodowego?

Waga dziecka

To najważniejsza kwestia. Każdy fotelik ma przedział wagowy, w którym musi zmieścić się dane dziecko. Czasem podaje się też polecany wzrost i na to również musimy zwrócić uwagę. Dzieci rosną w różnym tempie, więc na pewno nie powinniśmy kierować się wyłącznie jego wiekiem. Tylko patrząc na wagę i wzrost malucha będziemy mogli ocenić jaki fotelik będzie idealny. Nie warto też próbować na siłę przenieść dziecko do większego fotelika w momencie, kiedy osiągnie ono wymaganą wagę. Co więcej, na wszelki wypadek warto też poprosić pociechę, żeby usiadła w foteliku zanim go kupimy. W ten sposób będziemy mogli mieć stuprocentową pewność, że dany model pasuje. Oczywiście nie będzie to możliwe z bardzo małym dzieckiem, ale 2-3 latek powinien być już w stanie powiedzieć/pokazać nam, że czuje się niekomfortowo w tym konkretnym foteliku, w którym siedzą.

Foteliki dla dzieci a ich montaż w samochodzie

Teoretycznie wszystkie foteliki dla dzieci powinny dać się zapiąć zwykłymi pasami, ale czasem może się okazać, że budowa danego modelu nie będzie na to pozwalała. Przez to fotelik nie będzie stabilny, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić czy dane siedzenie będzie pasowało do naszego auta. Wystarczy spytać pracownika sklepu o taką możliwość. To jedyny sposób, w jaki możemy sprawdzić czy fotelik ma odpowiednia budowę.
Na rynku dostaniemy też siedzenia z systemem Isofix. Oznacza to, że fotelik będziemy montować bezpośrednio do konstrukcji samochodu. Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkość jego montażu. Jest to więc świetna technologia dla ludzi, którzy przekładają fotelik między różnymi samochodami. Ten proces będzie zajmował nam dużo mniej czasu, niż przypinanie pasów.

Noga stabilizująca – motoryzacja to także bezpieczeństwo

Jest to dodatkowy pas, który zapinamy za fotelikiem, w dedykowanych do tego punktach w systemie Isofix. Sprawia on, że fotelik jest znacznie bardziej stabilny. Nie występuje ona jednak w każdym Isofilx i nie w każdym samochodzie będzie ona funkcjonowała. Nie jest to element obowiązkowy, a więc jeśli go nie mamy, nie musimy się tym przejmować.