Co Twoje auto mówi o Tobie – czyli kilka słów na temat stereotypów o markach samochodów.
Stereotypy to sposoby na uprostrzenie wizji o otaczającym nas świecie. Pomagają nam zrozumieć pewne zjawiska. Stereotypy zapadają w naszą podświadomość bardzo głęboko i zakorzeniają się w naszej kulturze na lata. Szczególnie widoczne jest to w przypadku motoryzacji, w której nic nie zmieniło się od lat 80. Czy w faktycznie tak jest?
Typowy kierowca BMW – gangster
Każdy polski film o mafii zawiera w sobie wątek luksusowego, sportowego auta, najczęściej w czarnym kolorze niemieckiej marki BMW. Zazwyczaj kierowca to łysy gangster, w czarnej skórze, chcący zrobić wszystkim na około krzywdę. Jednak obecnie ten wizerunek już nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Obecnie auta tej marki są całkowicie bezpieczne, a niektóre modele dedykowane wyłącznie rodzinom.
Niemieckie auta są najlepsze
Takie przekonanie do tej pory panuje nie tylko w naszej kulturze. Niemiecka jakość kojarzy się z niezawodnością i bezawaryjnością. Faktycznie, w każdej plotce jest ziarno prawdy i tak jest w tym przypadku. W latach 80-90 były to auta praktycznie nie ulegające awariom. Jednak dziś jest to już całkowitą nieprawdą. Obecnie nawet najlepsze, renomowane, niemieckie marki zaliczają wpadki. Zauważmy, że najdłuższą gwarancję oferują auta koreańskie – nawet 7 lat, a nie firmy niemieckie.
Utarty slogan o Audi – czyli cztery zera
Powiedzenie o czterech zerach jest niezwykle popularne wśród młodzieży. Skąd się wzięło? Możemy się tylko domyślać. Jednak samochody tej marki to obecnie auta z segmentu premium. Wykonane są z solidnych materiałów, cechują się ponadczasowym designem i pasują zarówno do młodej kobiety jak i dojrzałego mężczyzny.
Silnik 1. 9 TDI jest niezniszczalny
Motoryzacja to dziedzina, w której nie unikamy stereotypów. Dotyczy to zarówno marek i szczegółów technicznych samochodów. Silnik 1. 9 TDI, czyli przez wielu znany jako najlepszy silnik jaki kiedykolwiek wyprodukowano. Silnik wyprodukowany został prawie 30 lat temu i do tej pory cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. Do zalet zaliczana jest jego trwałość, dostępność części zamiennych oraz stosunkowo tanie koszty serwisu. Jednak silnik doczekał się ponad 40 wersji od czasu pokazania jego pierwszego modelu. Świadczyć to może o niedociągnięciach, które były co chwile udoskonalane. Inny pogląd, który jest nieco inny mówi, że stary automat wymaga niezwykle kosztownych napraw.
Najnowsze komentarze