Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on kwi 8, 2018 in Motoryzacja i transport |

Jakie wtyczki elektryczne samochodowe występują w samochodach elektrycznych?

Jakie wtyczki elektryczne samochodowe występują w samochodach elektrycznych?

Z pewnością nie można jeszcze powiedzieć, że samochody elektryczne są powszechnie, ale na pewno w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Różne modele aut posiadają różne rodzaje wtyczek elektrycznych samochodowych. Czym się one różnią? W jakich samochodach występuje wtyczka CHAdeMO, a gdzie Type 2 combo?

Zacznijmy od podstawowych informacji

Początkowo większość standardowych wtyczek samochodowych była dostosowana do prądu naprzemiennego. Wynikało to stąd, że występuje on praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Natomiast, gdy pojawiła się możliwość stosowania prądu przemiennego, to producenci samochodów musieli stosować wewnętrzne ładowarki. Potrafią one zamieniać przetwarzają prąd przemienny na prąd stały. W dzisiejszych czasach każdy samochód elektryczny posiada tego rodzaju ładowarkę.

A co się zmieniło?

Obecnie występujące na rynku wtyczki elektryczne samochodowe oraz gniazda mają za zadanie zamienić prąd przemienny na prąd stały. Ładowarka jest w stanie samodzielnie wytworzyć prąd stały, który jest dostarczany przez samochód prosto do baterii. Dzięki zastosowaniu prądu stałego cały proces ładowania auta zajmuje o wiele mniej czasu.

Wtyczka elektryczna samochodowa CHAdeMO

Wtyczki samochodowe elektryczne tego rodzaju po raz pierwszy zostały wyprodukowane w Azji. W Polsce natomiast została dodana między innymi do Nissana Leaf. Tego rodzaju wtyczka elektryczna samochodowa umożliwia dostarczenie prądu stałego o mocy 500 wolt. Poza Nissanem Leafem, występowała w następujących modelach samochodów: Kia Soul EV, Citroen C-zero, Tesla Model S, Mazda Demio EV.