Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 21, 2018 in Motoryzacja i transport |

Bezpieczeństwo kierowcy zawodowego

Bezpieczeństwo kierowcy zawodowego

Zawodowy kierowca samochodu ciężarowego dostaje samochód, którym musi się zająć. Bardzo ważne jest to, żeby dopasował go nie tylko do swoich potrzeb, ale też do panujących zasad bezpieczeństwa. Od tego będzie zależało czy będzie on odporny na przeróżne zagrożenia, które czekają go na trasie. Na co trzeba się przygotować?

Co grozi zawodowemu kierowcy?

Największym problemem mogą okazać się urazy spowodowane wypadkami, które dzieją się dlatego, że zbyt długo prowadzimy samochód. Na nasze zdrowie może też mieć wpływ złe oświetlenie oraz warunki atmosferyczne. Wchodzenie i wychodzenie z kabiny kierowcy zwiększa ryzyko przeróżnych urazów. W dodatku duży wpływ na to może mieć też długotrwałe siedzenie w jednej pozycji oraz wibracje siedziska.
Lista zagrożeń, które mogą pojawić się w życiu zawodowego kierowcy jest naprawdę długa i nie sposób im wszystkim zaradzić, ale warto być świadomym co może się wydarzyć, bo sama ta świadomość jest w stanie zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Co może spowodować wypadek?

Przede wszystkim długotrwałe prowadzenie pojazdu, przede wszystkim nocą. Prędzej czy później człowiek robi się zmęczony, a jego zdolności prowadzenia samochodu pogarszają się. Oprócz tego, istnieje też możliwość zatrucia się spalinami, wśród których przebywamy praktycznie cały czas. Co więcej, niebezpieczne może się okazać nawet długotrwałe opieranie łokcia o framugę okna. Przez to możemy mieć dolegliwości reumatyczne lub przeróżne urazy. Najbardziej niebezpieczne jest jednak nasze zmęczenie, więc bardzo ważne jest to, żeby dbać o to, by regularnie robić sobie przerwy i zatrzymywać pojazd zawsze, kiedy czujemy się zmęczeni. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo wypadku.
Niebezpieczne są też warunki atmosferyczne, które są w stanie zmieniać się bardzo szybko. Musimy uważać też na zmiany temperatury po wyjściu z kabiny, szczególnie kiedy korzystamy z silnej klimatyzacji.

Lista ta jest bardzo długa i naprawdę ciężko uniknąć wszystkich możliwych zagrożeń. Niemniej jednak, świadomość możliwości ich wystąpienia sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam się przed nimi uchronić. Dlatego tak ważne jest to, żeby kierowcy zawodowi byli bardzo dobrze wyszkoleni w swoim zawodzie. Tylko w ten sposób uda im się uniknąć przeróżnych zagrożeń, które mogą być dla nich bardzo niebezpieczne. Ważne jest to, żeby zachować odpowiednią higienę pracy, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o żadne niebezpieczeństwa, które mogą pojawić się na drodze.