Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 15, 2019 in Motoryzacja i transport |

Jak sfinansować zakup auta? Najkorzystniejsze sposoby.

Jak sfinansować zakup auta? Najkorzystniejsze sposoby.

Mało kogo stać na zakup samochodu za gotówkę, szczególnie jeżeli mamy na myśli wymarzone auto. Istnieje kilka sposób na to, by z ograniczonym budżetem stać się posiadaczem nowych czterech kółek. Leasing, wynajem długoterminowy, kredyt, które rozwiązanie jest najkorzystniejsze?

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki pojawił się już kilka lat temu, jednak do tej pory nie zdobył dużej popularności. W 2018 roku jedynie 15% polskich kierowców zdecydowało się na ten rodzaj finansowania zakupu auta, jest to o 5% więcej w stosunku do roku 2017. Leasing jest wygodniejszy dla klienta, od kredytu dlatego ciężko powiedzieć dlaczego jest to niedoceniany sposób. Formalności jest dużo mniej, a zobowiązanie z tytułu posiadania leasingu konsumenckiego, nie obniża naszej zdolności kredytowej, ponieważ nie jest ujmowane w historii kredytowej.

Kredyt samochodowy

Finansowanie zakupu samochodu za pomocą kredytu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem. Dowolność w rozłożeniu rat, ustalenie ich wysokości jest elastyczne. Należy zachować przy zaciąganiu tego typu kredytów. Często zachęcani jesteśmy oprocentowaniem 0%, jednak jest to jedynie oprocentowanie nominalne, które jest tylko jednym ze składowych kosztu kredytu. Bank na nas zarobi na: prowizji, ubezpieczeniu kredytu oraz opłatach manipulacyjnych. Widząc oprocentowanie 0%, powinna nam zapalić się czerwona lampka. Zasada jest bagatelnie prosta – im niższe jest oprocentowanie nominalne, tym wyższe stają się pozostałe opłaty.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy cieszy się stale rosnącą popularnością, zarówno wśród firm jak i wśród osób prywatnych. Jego sława wynika z wygody. Jasne są szczegóły dotyczące rozliczania, jak i użytkowania auta, a formalności ograniczone są do minimum. Dodatkowym autem wynajmu długoterminowego jest oszczędność na kosztach eksploatacyjnych takich jak: ubezpieczenie, serwis, wymiana opon, naprawy. To wszystko zazwyczaj pokrywa firma wynajmująca auto. My jako użytkownik jesteśmy zobowiązani jedynie do uiszczania raty miesięcznej i pokrywania kosztów paliwa. Warto jest dokładnie przeczytać umowę lub dopytać sprzedawcy, czy obowiązuje nas limit kilometrów. Zdarza się, że firmy zastrzegają sobie ograniczenie roczne, a w przypadku przekroczenia musimy pokryć karę. Istotnym atutem jest również częsta wymiana auta, gdyż po zakończeniu umowy wynajmu, mamy możliwość wzięcia kolejnego – noszego modelu.