Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 2, 2019 in Motoryzacja i transport |

Dlaczego zmieniamy opony na letnie?

Dlaczego zmieniamy opony na letnie?

Co prawda przepisy nie zobowiązują nas do zmiany opon, ale jednak warto to zrobić. Warunki atmosferyczne w Polsce są bardzo zmienne, a odpowiednie opony pomogą nam się do nich przygotować. Odpowiedni serwis opon jednak kosztuje sporo i to właśnie kwestia finansowa sprawia, że zastanawiamy się czy w ogóle warto zmieniać opony. Niemniej jednak, od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo na drodze

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli wiosną będziemy jeździć na zimowych oponach, będą one zużywały się znacznie szybciej, niż te letnie. Oznacza to, że będziemy musieli szybciej je wymienić, co będzie się wiązało z kosztami. Ale to nie jest tutaj najważniejsze. Źle dopasowane opony będą miały ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Większość kierowców powie, że jest duża różnica między jeżdżeniem na zimowych i na letnich oponach. Dlatego warto odwiedzić warsztat dwa razy w roku i wymienić opony na takie, które będą pasować do obowiązującej pory roku.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Różnica ta wydaje się oczywista – jednych z nich używamy latem, a drugich zimą. Co za tym idzie, te zimowe sprawdzą się lepiej na śniegu lub nawet na powierzchni pokrytej lodem. Produkuje się je w inny sposób, niż opony letnie. Dzięki temu są one znacznie bardziej miękkie i giętkie, dzięki czemu znacznie łatwiej jest nam jechać na nich zimą. Pomaga to też w usuwaniu błota z kanałów opony, co również ma wpływ na komfort jazdy. Dzięki temu wszystkiemu samochód porusza się stabilniej, a co za tym idzie, jazda nim jest znacznie bezpieczniejsza.
Z kolei latem możemy pozwolić sobie na bardziej dynamiczną jazdę. Droga nie jest śliska, a więc możemy jeździć nieco szybciej. Do tego sposobu jazdy potrzebne nam będą specjalne opony, które poradzą sobie z tą prędkością. Są one twardsze, dzięki czemu ścierają się dużo później. W związku z tym, będziemy mogli na nich sporo oszczędzić. Opony zimowe w lato ścierałyby się bardzo szybko, co byłoby niesamowicie nieekonomiczne.
Co więcej, letnie opony pozwalają na znacznie bezpieczniejszą jazdę zarówno po suchej, jak i mokrej nawierzchni. Pozwalają one też na zmniejszenie drogi hamowania, co ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Sprawiają one też, że łatwiej jest nam zachować przyczepność w przypadku, kiedy pada deszcz. Mokra powierzchnia może być naprawdę niebezpieczna, bo łatwo jest wpaść na niej w poślizg. Wymiana opon na letnie sprawi, że zmniejszymy to ryzyko i będziemy znacznie bezpieczniejsi.