Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 12, 2019 in Motoryzacja i transport |

Dlaczego Polacy uważani są najbardziej agresywnych kierowców w Europie?

Dlaczego Polacy uważani są najbardziej agresywnych kierowców w Europie?

Agresja na polskich drogach to zjawisko jak najbardziej powszechne i znane jest praktycznie wszystkim kierowcom. Praktycznie codziennie spotykamy na swojej drodze agresywnych kierowców. Jest do widok, do którego większość z nas już przywykła, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Agresja drogowa jest niebezpieczna, często prowadzi do powstawania kolizji lub wypadków drogowych. Jak sobie z tym radzić?

Co jest przyczyną agresji drogowej?

Pośpiech, frustracja, chęć popisania się to tylko kilka z powodów, wymieniany w przyczynach agresji drogowej. Co ciekawe, z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że agresja nasila się w upalne dni. Oczywiście nie jest to wytłumaczenie na niebezpieczne zachowanie. Kolejną przyczyną jest zagęszczenie ruchu. Jednak na czele listy znajduje się brak czasu. Kierowcy, którzy się nie spieszą znacznie rzadziej stają się agresywni.

Jak sobie radzić z agresją na drodze?

Psycholodzy mówią, że nie ma jednoznaczniej recepty na zachowanie spokoju, bowiem każdy człowiek jest inny. Jednak prezentujemy kilka rad, które z pewnością pomogą nam i naszym bliskim uporać się z tym problem:
• Policz do dziesięciu – to stare powiedzenie może przyczynić się do ukojenia naszych nerwów. Dajmy sobie czas, nie działajmy pochopnie. Czasami dużym ułatwieniem będzie wyjście z domu 15 minut wcześniej.
• Skorzystaj z komunikacji miejskiej – ciągłe jeżdżenie samochodem w godzinach szczytu, brak miejsc parkingowych, korki to czynniki doprowadzające nas do frustracji. Może lepiej w ciepły, słoneczny dzień skorzystać z rowerów miejskich czy nowego metra?
• Odpocznij – naukowcy uważają, że powinniśmy robić przerwy w prowadzeniu samochodu co 2 godziny. W niektórych krajach np. Australii taka przerwa jest obowiązkowa.

 

Bez samosądów!

Jeżeli już padniesz ofiarą agresji na drodze – zachowaj spokój. Ta sama zasada dotyczy bycia świadkiem takiego zdarzenia. W Internecie znajdziemy mnóstwo filmików z nagraniami bójek na drodze. Są to niezwykle niebezpieczne sytuacje, których powinniśmy unikać. Policja ostrzega – nie dajmy się sprowokować! Najlepiej jest wysłać zgłoszenie na adres jednostki policji, na terenie której doszło do wykroczenia. Pamiętajmy o zamieszczeniu opisu zdarzenia, wraz z datą, godziną, numerem rejestracyjnym pojazdu. Podaj również swoje imię, nazwisko oraz telefon do kontaktu. Policja prosi, jeżeli posiadamy zapis z rejestratora, aby był zapisany w rozszerzeniu MPEG4 lub AVI.