Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 3, 2022 in Motoryzacja i transport |

Jakimi pojazdami wykonuje się transport ponadgabarytowy?

Jakimi pojazdami wykonuje się transport ponadgabarytowy?

Przewozem ładunków wielkogabarytowych zajmują się tzw. pojazdy nienormatywne. Zazwyczaj nie mogą one poruszać się swobodnie po drogach publicznych. Całe przedsięwzięcie musi być organizowane i nadzorowane przez specjalistyczne firmy. Jakie wymagania muszą spełniać przewoźnicy? Jak przygotowuje się pojazdy? Sprawdź najważniejsze informacje na temat transportu ponadgabarytowego.

Transport ponadnormatywny – jakie ma wymiary?

Ciężarówki, które na co dzień dostarczają towary do sklepów, producentów i konstruktorów, nie mogą przekraczać ściśle określonych wymiarów. Limity zapewniają bezpieczeństwo ładunków oraz innych uczestników ruchu. Jeśli zestaw nie mieści się w wyznaczonych parametrach, konieczne jest zatwierdzenie przewozu przez odpowiednie instytucje. W Polsce zezwolenie wymagane jest po przekroczeniu wymiarów:

  • ciągnik + naczepa: 16,5m x 2,55m x 4m – 40t,
  • samochód ciężarowy: 18,75m x 2,55m x 4m – 40t.

Warto zaznaczyć, że limity dotyczą ładunków niemożliwych do podzielenia. Dlatego transport ponadgabarytowy obejmuje przede wszystkim sprzęt budowlany, ciężkie maszyny, linie produkcyjne oraz elementy dużych konstrukcji takich jak elektrownie wiatrowe. Trzeba też pamiętać, że parametry mogą się różnić w zależności od państwa, w którym odbywa się przewóz.

Pojazdy nienormatywne – czym się cechują?

W przypadku pojazdów transportujących elementy wielkogabarytowe mówi się o nacisku osi z ładunkiem lub bez niego, przekraczającym limity dopuszczalne dla danej drogi. Samochody te są zbyt ciężkie, aby mieć możliwość swobodnego poruszania się po publicznych drogach z innymi użytkownikami.

W Polsce każdy przejazd nienormatywny wymaga uzyskania odpowiedniego pozwolenia. W dokumencie zawarte są informacje o dozwolonych godzinach poruszania się oraz konieczności organizowania pilotażu. Zezwolenia transportowe w naszym kraju wydawane są w aż siedmiu kategoriach. Przypisanie do jednej z nich zależy głównie od rozmiaru ładunku i planu przejazdu.

Zezwolenia transportowe – jak je uzyskać?

Możliwość wydania zezwolenia na transport ponadnormatywny pojawia się w sytuacji, gdy ładunek nie może zostać podzielony, a zgodę na przejazd wyraził zarządca drogi. Organizator musi więc zapewnić bezpieczeństwo i efektywność ruchu na drodze. Trzeba się też upewnić, że żadne zabudowania i elementy konstrukcyjne, znajdujące się wzdłuż trasy przejazdu, nie są zagrożone.

Dlaczego wielkogabarytowe ładunki muszą być transportowane specjalnymi pojazdami?

Niektóre elementy służące do konstrukcji mostów, elektrowni wiatrowych czy dużych samolotów muszą być przywiezione na miejsce budowy w całości. Dopiero tam zostaną połączone z innymi częściami i stworzą całość. Powstające w ogromnych halach elementy odznaczają się wagą, która przekracza limity tradycyjnych ciężarówek. Dlatego przewiezienie tych części może okazać się kłopotliwe.

Konstruktorzy korzystają z usług specjalistycznych firm, które zajmują się transportem ponadgabarytowym. Profesjonaliści mogą pomóc nie tylko w bezpiecznym przewozie, ale także w uzyskaniu koniecznych zezwoleń transportowych. Sprawne załatwienie wszystkich formalności sprawi, że zlecenie zostanie zrealizowane bez przeszkód.