Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 28, 2021 in Motoryzacja i transport |

Kursy na koparki

Kursy na koparki

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak w zasadzie jest koparka. Z pewnością, jeśli ktoś z nas pomyśli o słowie koparki, to ma on przed oczami jakiś konkretny obraz tej właśnie maszyny. Niewielu z nas jednak wie, jak ta maszyna działa od podstaw.

Nieruchomości, budowa i ciężki sprzęt

Przeznaczeniem koparek jest wykonywanie robót ziemnych, najczęściej, jak sama nazwa z resztą wskazuje, służy ona do kopania w ziemi. Zaletą koparek jest to, że mogę one nie tylko przewalać ziemię, ale również zbierać ją i przenosić w inne miejsce – bardzo często współpracują one z maszynami transportowymi, dzięki którym bardzo szybko można przenieść wykopany urobek w inne miejsce, na przykład do składowiska. Warto nadmienić, że prócz koparek, możemy wyposażyć się w tak zwaną koparko-ładowarkę, która łączy w sobie funkcje maszyny transportowej oraz koparki – z reguły przeznaczona jest do przeładowywania materiałów sypkich; piasku czy też żwiru. Koparka składa się z wielu elementów złożonych, ściśle uzależnionych od charakterystyki i zastosowania maszyny. Podstawą koparek jest bez wątpienia podwodzie – to właśnie dzięki tej złożonej części maszyny, jesteśmy w stanie podnosić oraz opuszczać całą konstrukcję. Wyróżniamy również nadwozie – w nim znajdują się bowiem wszelkie podzespoły niezbędne do optymalnej pracy koparek – silnik, urządzenia sterujące oraz kabina operatorska.

Podstawowy podział koparek ze względu na tryb ich pracy

Ze względu na tryb pracy koparek, możemy wyróżnić koparki pracujące w cyklu ciągłym, a także koparki pracujące w cyklu przerywanym. Pierwsze z nich z założenia wykonują kolejne etapy pracy do której są przeznaczone od razu po sobie, w kolejności następującej – podczas pracy z taką koparką nie występują przerwy. Z reguły, taki rodzaj koparek charakteryzuje się tym, że zawiera on w swoim zestawie wiele najróżniejszych elementów urabiających, które połączone są ze sobą łańcuchem. Drugi rodzaj koparek, a więc te pracujące w trybie przerywanym, mają inną charakterystykę oraz przeznaczenie. Główną różnicą jest to, że w przeciwieństwie do koparek pracujących w cyklu ciągłym, mają one wyłącznie jedno naczynie urabiające. Słowo przerywany, odnosi się w nich do przerw, między poszczególnymi częściami pracy – ponadto, w tym rodzaju koparek wyróżniamy także procesy pomocnicze. Ten rodzaj koparek stosowany jest praktycznie w każdym, unikalnym miejscu pracy.

Uprawnienia do jazdy koparką możemy uzyskać kończąc odpowiednie kursy. W dzisiejszych czasach, w czasach innowacji, istnieje wiele szkółek nauki jazdy, które oferują nie tylko szkolenia zawodowe z jazdy koparką, ale organizują one również egzaminy, na których możemy uzyskać odpowiednie uprawnienia pozwalające nam na kontrolowanie takiej maszyny. Chociaż na pierwszy rzut oka kontrolowanie koparek może wydawać się czynnością trudną, okazuje się że wcale tak nie jest. Praktyka czyni mistrza, podobnie jest właśnie w tym kontekście – z każdą godziną spędzoną w kabinie operatora będziemy zyskiwać pewność siebie, niezbędną do optymalnej pracy z tą maszyną.