Leki refundowane
Mimo że ciągle słyszymy narzekamy na złą pracę Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce, to jednak gdyby przyjrzeć się bliżej jego działaniom, okaże się, że fundusz ten w niektórych przypadkach naprawdę dosłownie ratuje nam skórę. Pomijając nawet możliwość skorzystania z darmowego leczenia (ponieważ wielu ludzi i tak decyduje się na prywatne wizyty u specjalistów), dofinansowanie leków bywa dla niektórych zbawienne.
Leki za niższą cenę
Leki refundowane dosłownie ratują przed bankructwem w przypadku przewlekłych i poważnych chorób. Zdarzają się bowiem przypadki, że lek kosztujący nawet kilkaset złotych dzięki refundacji możemy zakupić za dosłownie kilka groszy. Państwo najwięcej dopłaca do leków na cukrzycę, na astmę, niektórych leków antydepresyjnych i przeciwpsychotycznych, leków dla pacjentów onkologicznych i na niektóre rzadko występujące choroby, w których leczenie musi trwać przez całe życie. Dzięki tym dopłatom każdy pacjent może stosować swoje leki w sposób i w ilości, jaką przepisał lekarz, bez zastanawiania się, czy w danym miesiącu wybrać leczenie, czy inne wydatki.
Prawidłowo oznaczona recepta z refundacją
Recepta na leki refundowane najczęściej może zawierać liczbę leków odpowiadającą 90 dniom kuracji. Żeby była ważna i rabat naliczył się prawidłowo, musi znajdować się na niej również prawidłowe oznaczenie Oddziału NFZ, bezbłędnie zapisany PESEL pacjenta, oraz pieczątki i dane lekarza. Jeśli któregoś z elementów zabraknie, recepta nie będzie mogła być zrealizowana, dlatego warto sprawdzić to jeszcze w gabinecie lekarza. Pomyłki się zdarzają, więc lepiej być czujnym i od razu wyłapywać najważniejsze elementy recepty. Szkoda by było przekonać się o ich nieprawidłowości dopiero przy kasie w aptece, zwłaszcza jeśli lek trzeba przyjąć jeszcze tego samego dnia.
Kategoria:żywność,zdrowie
Najnowsze komentarze