Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 23, 2019 in Motoryzacja i transport |

Kupno używanego samochodu – poradnik

Kupno używanego samochodu – poradnik

Zakup używanego samochodu to całkiem długi proces. Wszystko zaczyna się od wyboru auta, które nas interesuje. Potem musimy dokładnie je obejrzeć i zdecydować czy wszystko jest z nim w porządku. Tutaj zazwyczaj czeka nas mechanik, który wykona dokładnego przeglądu naszego nowego auta. Po tym wszystkim, w końcu będziemy mogli zapłacić i wyjechać naszym nowiutkim samochodem. Ale czy na pewno to takie proste, jak może nam się wydawać?

Jak zapłacić za samochód?

Możemy to zrobić za pomocą gotówki, lub przelewem. Z pewnością ten drugi sposób będzie znacznie bezpieczniejszy, bo będziemy mieli dowód na to, że przekazaliśmy pieniądze. Sposób zapłaty musi pojawić się w umowie sprzedaży, a jeśli już decydujemy się na gotówkę, powinniśmy zrobić to w obecności przynajmniej jednego świadka.

Targuj się

Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu, warto się potargować ze sprzedawcą. Dzięki negocjowaniu ceny będziemy w stanie naprawdę sporo zyskać. Zazwyczaj warto zaproponować sumę, która jest o 10-20% niższa, od wartości samochodu. Im droższe auto, tym więcej możemy stargować. Negocjując cenę powinniśmy zaproponować sumę dużo niższą, niż sprzedawca. W ten sposób będziemy mogli znaleźć jakiś wspólny punkt i ostatecznie zapłacić mniej. Warto przy tym wspominać o wadach samochodu, które znaleźliśmy oglądając go.

Przygotuj umowę sprzedaży

Warto zrobić to samodzielnie, żeby mieć pewność, że zostaną w niej zawarte wszystkie niezbędne informacje. W tym celu możemy skorzystać z wzorów, które znajdziemy w internecie. Tak naprawdę możemy go po prostu wydrukować i uzupełnić odpowiednimi danymi. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy. Bardzo ważne jest też to, żeby wpisać dokładną datę i godzinę transakcji. Wynika to z tego, że nawet kilka godzin wcześniej właściciel mógł dopuścić się popełnienia jakiegoś przestępstwa prowadząc ten samochód, lub zarysować komuś auto. W ten sposób nie będziemy oskarżeni o coś, czego nie zrobiliśmy. Warto też umieścić w umowie deklarację sprzedawcy mówiącą o tym, że auto nie brało udziału w żadnym wypadku. Może nam się to przydać w przyszłości. Bardzo ważne są tutaj nawet najdrobniejsze szczegóły, więc taką umowę trzeba przygotować bardzo dokładnie. Warto też sprawdzić osobę, z którą dokonujemy transakcji. Dzięki temu będzie nam łatwiej w momencie, kiedy odkryjemy jakieś poważne wady i będzie konieczna naprawa samochodu. Najważniejsze jest to, żeby nie podpisywać umowy na ślepo, tylko sprawdzać wszystkie jej najdrobniejsze szczegóły.